Povodom Svjetskog dana učitelja danas je uručeno 20 nagrada za životno djelo na svečanoj akademiji koju su organizovali Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlansko kantona, Pedagoški zavod TK, Samostalni sindikat radnika osnovnog obrazovanja i odgoja TK i Sindikat srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture TK. “Nastavnici kakve trebamo, za obrazovanje koje želimo” slogan je ovogodišnje svečanosti a nagrade za životno djelo dobili su nastavnici i učitelji čiji je doprinos za razvoj predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i odgoja nemjerljiv.
Čestitavši svim prosvjetnim radnicima svjetski dan učitelja ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović je istaknuo da je to časno zanimanje. „Jedno zanimanje koje u savremenom, globaliziranom svijetu ima puno izazova. U vremenu kada našim životima dominiraju društvene mreže nije jednostavno biti prosvjetni radnik. U tom kontekstu želim kazati da je nužno partnerstvo između roditelja, prosvjetnih radnika i obrazovnih vlasti. Kao obrazovne vlasti kontinuirano radimo na poboljšanju materijalnog statusa prosvjetnih radnika. U cilju poboljšanja statusa prosvjetnih radnika, prema riječima ministra Omerovića, doneseni su novi pedagoški standardi, nakon 20 godina čas odjeljenjske zajednice uključen u nastavnu normu, povećane plate, tehnološki višak sveden na minimum a ove godine bilo je više pozicija na konkursu na neodređeno.
Da Vlada Tuzlanskog kantona i resorno ministarstvo zaista rade na poboljšanju položaja prosvjetnih radnika mišljenja je i predsjednik Sindikata osnovnog i srednjeg obrazovanja i odgoja Sumedin Kulović. „Moram reći da smo mi u TK u posljednje dvije godine postigli značajne iskorake, prije svega što se tiče materijalnih primanja ali i uslova rada. Također, mi smo svjesni da Kanton ne može sâm da uradi sve i jedna od naših glavnih aktivnosti će biti da idemo prema Federaciji. Da probamo da ako FBIH ne može u punom kapacitetu finansirati obrazovanje da barem jednim dijelom učestvuje u njemu“, mišljenja je Kulović.
Direktor Pedagoškog zavoda TK Nikola Čiča izrazio je zadovoljstvo zbog prigode na kojoj nastavnici mogu osjetiti da su cijenjeni dio društva te prokomentarisao nove planove i programe koji se očekuju. „U skladu sa vremenom i potrebama tržišta rada mi smo prinuđeni da mijenjamo nastavne programe i evo mi smo to pokrenuli u zadnjih 4-5 godina. Dosta toga, naravno, ovisi o kreativnosti nastavnika na koji način prezentirati nastavne planove i programe. Tako da je nama cilj da obučimo naše nastavnike da što spremnije dočekaju te nove programe“, kazao je direktor Čiča.
U okviru današnje svečanosti upriličeno i otvaranje izložbe JU Muzej istočna Bosna Tuzla pod nazivom “Znanjem u odbrani domovine Bosne i Hercegovine” autora Nermina Ibrića. Riječ je o izložbi o organizovanju nastave 1993. godine, na području Sapne i slobodne teritorije općine Zvornik a prisutnima se obratio i nastavnik Jusuf Gušić, najzaslužniji pojedinac za organizovanje obrazovanja u Sapni 1993. godine.